ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: معماری  گروه:گوناگون

پاشش در اجرای جی آر سی

پاشش (SPRAY)

 

 

جی ارسی پاششی (SPRAY)

جی ارسی پاششی  (SPRAY)

هنگامیکه GRC/GFRC  به صورت مقاطع نازک مورد استفاده قرار می گیرد مهم این است که قطعه های GRC/GFRC  خواص یکسانی در همه ی جهات سطح داشته باشندروش پاشش روش موثری برای دستیابی به یکسان بودن این خواص است.در حال حاضر این روش در بیشتر محصولات تولید شده GRC/GFRC در آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. در روش پاشش ،در واقع هر مقطعی به هر شکلی که باشد می تواند تولید شود. این مساله برای معماران این امکان را فراهم آورده است که انواع  طرح هایی را که مد نظر دارند بصورت قطعات پیش ساخته تولید کنند .

در این روش تولید،دوغاب ماسه سیمان و الیاف شیشه ای بریده شده توسط یک نازل پاشش بر روی قالب مناسب پاشیده می شود.نازل پاشش می تواند دستی حمل شود یا بر روی دستگاه متصل گردد.دوغاب ماسه سیمان توسط یک پمپ با قابلیت اندازه گیری حجم به نازل منتقل می شودوتوسط هوای فشرده به صورت قطرات کوچک در می آید.از سوی دیگر رول های پیوسته الیاف شیشه شکل در دستگاه برشگر          ( (chopper به طول های از پیش تعیین شده (معمولا” ٢۵-۴٠ میلیمتر) بریده می شوند و توسط این دستگاه رشته های بریده شده را به

 

 

نازل منتقل می کنند تا مخلوط یکنواختی از ملات و الیاف به سطح قالب پاشیده شود.دوغاب معمولا” با نسبت ۱:۱ سیمان و ماسه و نسبت آب به سیمان در حدود 0.33 تولید می شود. با توجه به تامین کارپذیری مناسب نسبت آب به سیمان باید تا حد امکان کاهش یابد، زیرا افزایش نسبت آب به سیمان سبب کاهش مقاومت قطعات می گردد..به همین منظور استفاده از افزودنی ها برای بدست آوردن کارپذیری مناسب،لازم است. نسبت الیاف به دوغاب قابل تنظیم است.معمولا” این نسبت در حدود ۵ درصدوزنی می باشد .

GRC/GFRC  در چندین لایه پاشیده می شود.هر مرحله پاشش تقریبا” لایه ای با ضخامت ۴ الی ۶ میلیمتر را ایجاد می کند. بنابراین یک پانل به ضخامت ۱۲ میلیمتر به ۲ تا ۳ مرحله کامل احتیاج دارد. پس از اینکه هر لایه پاشیده شد،کاملا” تسطیح و فشرده می شوند. این کار به خارج کردن هوای محبوس و پوشاندن الیاف شیشه با خمیر سیمان کمک می کند .

هنگامیکه GRC/GFRC  در اوایل دهه ۱۹۷۰ به صورت صنعتی تولید گردید، نسبت ماسه به سیمان آن ۱به ۳ بود. در اواخر دهه ۱۹۷۰ برخی تولید کنندگان GRC/GFRC ، نوعی از آن را تولید کردند که در آن نسبت ماسه به سیمان را به ۱ به ۲ و حتی ۱به ۱ رساندند تا با این کار، میزان جمع شدگی را کمتر کنند .

از ارسال ۱۹۸۰ تا کنون نسبت ماسه ، به سیمان ۱به ۱ می باشد در حال حاضر مطالعاتی برای تولید مخلوط های GRC/GFRC  که در آنها نسبت ماسه به سیمان بیشتر از یک است در حال انجام می باشد.

قطعات ساخته شده باید عمل آوری رطوبتی شوند تا حداکثر مقاومت خود را بدست آورند. عمل آوری این قطعات بسیار مهم است،زیرا بخاطر مقطع نازک مستعد از دست دادن سریع رطوبت هستند واگر در شرایط مناسبی عمل آوری نشوند کیفیت مناسبی بدست نمی آورند. حداقل ۷ روز برای عمل آوری رطوبتی پیشنهاد می شود.

اگرعمل آوری در مدت زمان کوتاهتری انجام گیرد سبب خشک شدن زیاد از حد قطعات می شود که به تاب برداشتن و تغییرشکل قطعات نازک GRC/GFRC  می انجامد.

نیازی که به اجرای ۷ روزه ی عمل آوری رطوبتی وجود دارد سبب ایجاد مشکلاتی مانند فضای مورد نیاز برای عمل آوری توسط تولید کنندگان گردید.

در اوایل دهه ی ۱۹۸۰ تحقیقاتی توسط   Association Cement Portland  برای حذف این مرحله ی ۷ روزه انجام گرفت تا مشکلات تولید کنندگان را برطرف کند. نتیجه این تحقیقات نشان داد محصولاتی که حداقل ۵ درصد جامدات پلیمری مخصوصی در برداشتند، بدون گذراندن مرحله ی عمل آوری مرطوب مقاومتی به دست می آورند که برابر یا حتی کمی بیشتراز ترکیباتی است که فاقد پلیمر

 

 

 

 

بوده ومرحله ی حفاظت رطوبت را گذرانده بودند. این مطلب نشان می دهد که دوره ی ۷ روزه ی عمل آوری رطوبتی برای پانل های GRC/GFRC  می تواند با اضافه نمودن ۵ درصد از جامدات پلیمری جایگزین شود.

تمام اطلاعات منتشر شده در مورد  GRC/GFRC  از اواخر ۱۹۶۰ تا اواسط ۱۹۸۰ بر اساس طرح هایی بوده است که عمل آوری رطوبتی شده و فاقد هرگونه جامد پلیمری بوده اند. علاوه بر این اکثر اطلاعات منتشرشده تا سال ۱۹۸۰ براساس نسبت ۱ به ۳ ای ماسه و سیمان بوده است.

مراحل ساخت قطعات پیش ساخته GFRC به روش پاشش :

بتن رویه(Face Coate) در قالب های تدارک دیده ریخته می شود. این بتن سطح نمایان قطعه نما می باشد. بتن رویه  (Face Coate)  را می توان با توجه به ملزومات معماری در رنگها و اشکال مختلف طراحی کرد. قالب ها نیزبا توجه به ملزومات طراحی معماری هرپروژه تولید می شوند.

کارگران بتن رویه (Face Coate) را پخش و تسطیح می کنند.

سپس به وسیله یک ویبراتور بتن رویه (Face Coate)  متراکم شده و به تمام فضاهای قالب هدایت می شود.

مخلوط الیاف شیشه ای و دوغاب به پشت لایه رویه خشک نشده پاشیده می شود. این مخلوط در چندین مرحله پاشیده می شود تا ضخامت لازم تامین گردد.

پس از هر مرحله پاشش GRC/GFRC، سطح هر لایه باید تسطیح شود. اشکال پیچیده به عملیات دستی بیشتری احتیاج دارد.

قاب پشت بند فلزی با دقت بر روی قطعه بتنی قرار داده می شود. این پشت بند به منظور نگه داشتن واتصال قطعه GRC/GFRC  به سازه می باشد.

قطعه فلزی به وسیله لایه GRC/GFRC  و قلاب های انعطاف پذیرفلزی به قاب پشت بند متصل می شوند.

پس از عمل آوری قطعات GRC/GFRC  تعداد مشخصی از قطعات پیش ساخته به سایت کارگاه منتقل مشوند.

قطعات GRC/GFRC  به سازه متصل می شوند.

 

 

 

خواص  مکانیکی GRC بستگی به طرح اختلاط دارد و باید با الزامات محصول سازگار باشد. طرحهای  اختلاط در جدول1  به عنوان راهنما ارایه شده اند ،طرحهای  اختلاطی که خارج از محدوده این مقادیر قرار میگیرند را در صورتی که تجربه علمی در مورد آنها موجود باشد و عملکرد آن قبل از استفاده تایید شده باشد ممکن است مورد پذیرش قرار گیرد.

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :