ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: معماری  گروه:گوناگون

کاربرد جی ار سی GRC/GFRC

کاربرد جی ار سی GRC/GFRC:

1-نمای خارجی ساختماهی اداری ، مسکونی ، برج،پارکینگ ،مراکز تفریحی و آسمان خراش ها

2-قطعات دکوراتیو داخل ساختمان

3-دیوار تونل ها، پل ها و زیرگذر ها

 

 

 

 

 

مراحل و نحوه تولید جی ارسی -جی ارسی پاششی  (SPRAY) و جی ار سی پیش اختلاط  (PREMIX)

مراحل و نحوه تولید جی ار سی GRC/GFRC  به طور کلی با دو روش پاشش و پیش اختلاط ساخته می شود.در روش پاشش،دوغاب ماسه سیمان و الیاف شیشه ای بریده شده توسط یک نازل پاشش بر روی قالب مناسب پاشیده می شود. روش پیش اختلاط شامل مخلوط کردن سیمان،ماسه  الیاف  شیشه  بریده  شده  و آب با یکدیگر در یک ملات با استفاده از مخلوط کن های استاندارد می باشد.

جی ارسی های  مختلف به علت روش اختلاط و کنترل کیفیت های متفاوت دارای خواص مختلفی هستند.

فاکتورهای اصلی تاثیر گذار برمشخصات جی ار سی GRC عبارتند از :

میزان درصد الیاف، جهت الیاف، طول الیاف، نسبت آب به سیمان، تخلخل، چگالی، میزان فیلرمصرفی(ماسه نرم)، نوع عمل آوری.

درصد الیاف، طول و جهت آنها بر روی مقاومت کششی و خمشی نهایی و مقاومت ضربه ای  جی ار سی GRC/GFRC تاثیر دارند.درصد زیاد الیاف باعث افزایش هوای محبوس شده در بتن می شود که این امر چگالی بتن را کاهش می دهد.

طول الیاف شیشه نقش مهمی در مقاومت نهایی دارد اما طول بیش از حد آن باعث ایجاد مشکلاتی در مخلوط کردن بتن در روش پیش اختلاط و پاشیدن در روش پاشش دارد.به طور کلی طول الیاف ۲ تا ۵ سانتی متر مناسب می باشد.

جهت الیاف Glass fiber  نیز تاثیر بسزایی برروی کارایی و خواص قطعات جی ار سی  در جهات مختلف دارد. معمولا” در روش پاشش ، الیاف به صورت تصادفی در دوجهت مختلف پخش می شوند، اما در هنگام پخش باید دقت لازم باشد تا احیانا” الیاف به صورت موازی پخش نشوند چون در این صورت بتن دارای خواص مختلف در جهات مختلف خواهد داشت.

مقاومت های کششی و خمشی و مدول الاستیسیته با تغییر چگالی تغییر می کنند.با محبوس شدن هوا در اثر درصد و طول الیاف زیاد، میزان هوای محبوس شده افزایش یافته و باعث کاهش چگالی و در نتیجه کاهش وزن قطعات می شود اما تاثیر منفی برروی خواص بتن از قبیل کاهش مقاومت های نهایی خمشی وکششی و کاهش مدول الاستیسیته دارد.علت این موضوع کاهش سطح تماس خمیر والیاف و در نهایت کاهش چسبندگی آنها می باشد.به این دلیل تراکم صحیح بتن های حاوی الیاف شیشه ای مهم بوده و به خصوص در روش پاشش به علت حجم زیاد هوای محبوس شده باید این تراکم با دقت بیشتری اجرا شود.در روش پیش اختلاط نیز معمولا” ازویبراتورها ویا مکنده های هوا برای این منظور استفاده می شود.عمل آوری درست نیز باعث کسب مقاومت بهتر بتن و درنتیجه پیوند درست الیاف و بتن می شود که خواص GRC/GFRC  را بهبود می بخشد.

نکته ای که در عمل آوری اولیه باید دقت شود این است که بتن های حاوی الیاف شیشه ای به علت سطح زیاد، ظرفیت جمع شدگی ناشی از خشک شدگی زیادی دارند و باید به خوبی عمل آوری شوند،البته وجود الیاف باعث کاهش ترک ها می شوند اما این امرتوجیهی برای بی دقتی در این امر نمی باشد.

 

 

طرح ها و درصد اختلاط  جی آرسی GRC/GFRC :

موارد مهمی که باید برای طرح اختلاط در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 1.  مقدار آب در طرح تا حد امکان کم باشد :بدین منظور استفاده از افزودنی های کاهنده آب توصیه می شود. هر چه آب بیشتر افزوده شود مقاومت  GRC/GFRC  کاهش می یابد.
 2. استفاده از مقدار الیاف کافی: با توجه به نوع الیاف، مقادیر کمتر از ۳ درصد وزنی ممکن است خواص مکانیکی لازم را تامین نکند.
 3.  مقادیر ماسه به سیمان یا فیلر به سیمان بیشتر از ۶۷:%استفاده از مقادیر زیاد سیمان سبب ایجاد مشکل جمع شدگی می شود.تا حدی که قابل اجرا باشدباید از ماسه یا فیلر بیشتری استفاده کرد.

انواع طرح های اختلاط متعددی برای تولید GFRC  به روش پیش اختلاط وجود داردیک طرح مشخص

GRC/GFRC  ممکن است احتیاج به موارد زیر داشته باشد:

 • یک فوق روانساز برای افزایش کارپذیری در نسبت های آب به سیمان کم
 • مقدار ماسه یا فیلر بیشتربرای کاهش جمع شدگی
 • پلیمراکریلیک  (Polymer Acrylic)برای عمل آوری در هوا بدون آنکه احتیاج به عمل آوری رطوبتی باشد.
 • مواد ضد جداشدگی  (Aids Desegregation) برای بتن های پمپی
 •  سیمان سفید
 •  سنگدانه
 •  الیاف شیشه
 •  پلی کیور
 •  آب
 •  افزودنی های بتن

 

 

پیش اختلاط (PREMIX)

محصولات  GRC/GFRC به روش پیش اختلاط ، از مخلوطی از دوغاب سیمانی و رشته های بریده شده الیاف شیشه و ریختن آنها در قالب در حال لرزش بدست می آیند.

کنترل و مکانیزه کردن روش قالب گیری به روش لرزش ((Casting Vibration  نسبتا” ساده است.در این روش می توان قطعاتی تولید کرد که کنترل ابعاد آنها به خوبی انجام پذیر است و ساخت اشکال پیچیده نسبتا” راحت است .در این پروسه هدر رفتن مصالح کم، همچنین دقیق و کنترل وزن محصولات ،قابل اجراست.

مراحل کلی ساخت GFRC به روش پیش اختلاط  به صورت زیرمی باشد:

سیمان،ماسه،مصالح سنگی دیگر،آب و افزودنی را با پیمانه وزن می کنیم.

رشته های بریده شده الیاف را وزن می کنیم یا رول الیاف را برش می دهیم سپس با مخلوط کن دوسرعته ،(سریع (برای اختلاط دوغاب  و )کند (برای اختلاط دوغاب و الیاف اختلاط  انجام می گیرد.

ریختن یا پمپ کردن در قالب را انجام می دهیم.
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :