ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: معماری  گروه:گوناگون

آشنایی با گروه مهندسی خطیر مجری تخصصی جی آر سی در ایران و خاورمیانه از سایت دیگه ما kgroup.ir هم بازدید کنید

 

جی ار سی (GRC)چیست ؟

(Glass Fiber Reinforced Concrete) GFRC بتن مسلح به الیاف شیشه و در حقیقت نوعی کامپوزیت پیشرفته می باشد ،که با به کارگیری الیاف تقویت کننده شیشه در داخل فاز زمینه مخلوط بتنمقاومت کششی و فشاری آن, فوق‌العاده افزایش مییابد. این ترکیب یک ماده انعطاف پذیر با شکل گیری بالا می باشد که در ساخت یک نمای پیشرفته به کار می رود .

تاریخچه جی ار سی (GRC)

استفاده از GFRC به عنوان یک مصالح ساختمانی از سال 1970 به  آمریکای شمالی برمیگردد  هرچند استفاده از آن در اروپای شرقی به دهه پنجاه برمیگردد. در دهه ۱۹۵۰ تحقیقاتی بر روی اثر الیاف در بتن برای کاهش تمرکز تنش درون نقاط حساس در کشور شوروی و پس از آن در امریکا جنوبی صورت گرفت که نتیجه تحقیقات بسیار موفقیت آمیز بوده است .بتن الیافی پس ار تکمیل تحقیقات به دلیل موثر بودن و مزایای شگفت انگیزش در مناطق سردسیر مورد توجه قرار گرفت و ساخت و استفاده ار آن در کشورهایی نظیر شمال آمریکا ، کانادا و .. رونق پیدا کرد. سپس به دلیل زیبایی ، مقاومت و تنوع این محصول کاربرد بتن الیافی گسترش پیدا کرد و در کشور های اروپایی نیز مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن این محصول راه خود رابه آسیا از طریق ژاپن باز کرد و با استفاده در ساخت پل برای جلوگیری از خوردگی در ژاپن، جی ار سی به جهان معرفی شد.

جی آرسی   GRC/GFRCدر حقیقت نوعی کامپوزیت است که با به کارگیری الیاف تقویت کننده داخل مخلوط بتن، مقاومت کششی و فشاری آن، فوق‌العاده افزایش می یابد . این ترکیب کامپوزیتی، یکپارچگی و پیوستگی مناسبی داشته و امکان استفاده از بتن به عنوان یک ماده شکل پذیر جهت تولید سطوح مقاوم و پرانحنا را فراهم می آورد.

جی آرسی GRC/GFRC از قابلیت جذب انرژی بالایی نیز برخوردار است و تحت اثر بارهای ضربه ای به راحتی از هم پاشیده نمی شود. شاهد تاریخی این فناوری، کاربرد کاهگل در بنای ساختمان است.

در واقع جی آرسی GRC/GFRC نوع پیشرفته این تکنولوژی می‌باشد که الیاف طبیعی و مصنوعی جدید، جانشین کاه و سیمان جانشین گل به کار رفته در ترکیب کاهگل شده‌اند. جی آر سی خواص مناسبی همچون شکل‌پذیری بالا، مقاومت فوق‌العاده، قابلیت جذب انرژی و پایداری در برابر ترک خوردن را دارا می باشد که متناسب با آنها می توان موارد کاربرد فراوانی برای آن یافت.

نقش الیاف در بتن :

 

 

مزایا و نقش مهم الیاف شیشه  در جی آرسی GRC/GFRC از یک سو و تکنولوژی ساخت و فرم قالب باعث شده که این محصول مورد علاقه اکثر مهندسین و طراحان قرار بگیرد.

امکان بکارگیری دراکثر مناطق جغرافیایی،استفاده از متریال طبیعی وارزان ، دارای هزینه کم در مقایسه با حجم زیاد عملیات و شکل پذیری آن با توجه به اشکال هندسی طرح وکارایی مناسب و مقاومت بسیار بالا و مقاوم در برابر نیروهای فشاری وکششی وقابلیت جذب انرژی و پایداری در برابر ترک خوردن از ویژگی های بارز جی آرسی GRC/GFRC می باشد.

مواد تشکیل دهنده جی ار سی GRC/GFRC  :

1-سیمان سفید

2-الیاف شیشه

3-آب

4-افزودنی جهت سیالیت بیشتر

5-رنگدانه

مزایای  جی ار سی GRC/GFRC  :

1-سبکی منحصر به فرد این محصول که بار وارده به سازه را تا میزان قابل توجه ای کاهش می دهد.

2-ضد حریق بودن این محصول به شما توانایی اخذ الزامات آتش نشانی را می دهد و تا میزان قایل توجه از خود در برابر آتش سوزی مقاومت نشلن میدهد.

3-تنوع در سایز، ضخامت ، مدل و رنگ از دیگر مزایای جی ار سی می باشد .

 

 

4-با توجه به این که جی ار سی منشا خاکی دارد، دوست دار محیط زیست بودن این محصول امری قایل توجه است که به سیاست های جهانی حفظ محیط زیست کمک می کند.

5-جی ار سی به دلیل سازگاری با انواع اقلیم های مختلف در سراسر جهان از عمر بالایی برخوردار است.

6-جی ار سی به دلیل وجود سیمان که از مقاومت بالایی برخوردار است و علاوه برآن الیاف شیشه سبب افزایش مقاوت آن نیز می شود وکنترل بر ترک های سطحی روی آن زیاد است.

7-سرعت در اجرا و نصب آن و همچنین آسان بودن نصب جی ار سی ها از موارد قابل توجه می باشد.

8-مقاومت در برابر خوردگی

برخی از پروزه های انجام شده توسط مجموعه ما

پروژه های انجام شده

سردر برج بین المللی تهران- کارفرما هیئت مدیره برج تهران- سال 1395

 

ساختمان کمیسیونهای مجلس شورای اسلامی- میدان بهارستان- سال 1397

 

 

 
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :