ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: اطلاعات عمومی  گروه:معماری

آغاز ساخت مرکز پژوهش و مطالعات نفت ملک عبدالله از زاها حدید ؛ ساختاری ارگانیک و پایدار

ساخت مرکز پژوهش و مطالعات نفت ملک عبدالله در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، با طراحی زاها حدید آغاز گردیده است. فرم هایی پیچیده به این دفتر مرکزی این سازمان مستقل غیر دولتی، شکل می بخشند؛ مرکزی که به تحقیق در اقتصاد و تکنولوژی تمام سیستم های عامل انرژی اختصاص خواهد پرداخت.این ساختمان، که جزء آخرین طراحی های زاها حدید می باشد، یک ساختار مدولار از طرحی زنده و ارگانیک است که همچون یک سلول یا یک ترکیب شیمیایی، به ساختمان اجازه ی گسترش و الحاق خواهد داد.

این پروژه بر پایه ی کانسپت اتصال،از شبکه ای سه بعدی از سلول های شش وجهی تشکیل شده است. در پاسخ به شرایط محیطی اطراف، این طرح همچون خوشه ای از فرم های کریستالی در میان چشم انداز بیابانی ریاض، شکل گرفته است.برنامه ی فضایی طرح، تضمین می نماید که هر جزء از ساختمان، در مکان مخصوص برای کاربری خود قرار گفته است.

نمای خارجی پوسته مانند ِ بنا، از فضای داخلی متخلخل آن حفاظت می کند و با پوشش حیاط داخلی طرح، نور طبیعی را به فضاهای داخلی مرکز ساختمان وارد می نماید. این مناطق حائل، اجازه می دهند تا دمای خارج و داخل بنا به طور تدریجی در حال تبادل باشند. بخش های داخلی ساختمان، برنامه ریزی شده اند تا ملاقات ها و بازدیدهای تصادفی یا از پیش تعیین شده را، هماهنگ و کنترل کنند و محیط هایی برای تبادل آرا و ایده ها ایجاد نمایند. مرکز کنفرانس مجموعه نیز از یک سالن بزرگ چندمنظوره و انواع اتاق ها و سالن های ملاقات تشکیل شده است.

از دیدگاه زیست محیطی، این طراحی به گونه ای پیکره بندی شده است تا به طور طبیعی با بستر و چشم انداز محیط خود، ادغام گردد و در مصرف انرژی و آب، بهینه رفتار نماید. این طرح، در مسیر دستیابی به گواهی پلاتینوم ال ای ای دی می باشد؛ که بیانگر این امر می باشد که این مجموعه با استفاده از پیشرفته ترین روش های توسعه معماری پایدار ساخته شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :