ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: معماری  گروه:گوناگون

جی آر سی

 

(Glass Fiber Reinforced Concrete) GRC بتن مسلح به الیاف شیشه، در حقیقت نوعی کامپوزیت است که با به کارگیری الیاف تقویت­ کننده داخل مخلوط بتن، مقاومت کششی و فشاری آن، فوق‌العاده افزایش می­یابد. این ترکیب کامپوزیتی، یکپارچگی و پیوستگی بالایی دارد و امکان استفاده از بتن به عنوان ماده ای شکل­ پذیر جهت تولید سطوح مقاوم پر انحنا را فراهم می‌آورد. بتن الیافی از قابلیت جذب انرژی بالایی نیز برخوردار است و تحت اثر بارهای ضربه ­ای به راحتی از هم پاشیده نمی ­شود.

شاهد تاریخی این فناوری، کاربرد کاهگل در بنای ساختمان است. در واقع بتن الیافی نوع پیشرفتة این تکنولوژی می‌باشد که الیاف طبیعی و مصنوعی جدید، جانشین کاه و سیمان جانشین گل به کار رفته در ترکیب کاهگل شده‌اند.

جی‌آرسی یا قطعات پیش ساخته بتنی مسلح به الیاف شیشه، از جدیدترین روش‌های پوشش نما در جهان به شمار می‌رود. این قطعات در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع تولید و سپس بر روی نما نصب می‌گردند. طراحی و مواد به کار رفته در این قطعات به نحوی است که پوشش مناسبی برای استفاده در نمای ساختمان محسوب می‌شود. این پوشش در مقابل عوامل جوی مانند باد، باران، نور آفتاب و تنش‌های ناشی از زلزله مقاوم بوده و تقریباً هر ایده معماری را می‌توان با آن اجرا کرد. استفاده از این مصالح در نما، در ایران سابقه 45 ساله دارد. پیشرفت تکنیک‌های تولید و مواد مصرفی جدید، نسل‌های نوین‌تری از این نوع نما را در دسترس قرار می‌دهد.

در دهه ۱۹۵۰ برای اولین بار در کشور شوروی و سپس امریکا تحقیقاتی در خصوص استفاده از الیاف فولادی در بتن صورت گرفت که نتیجه تحقیقات نشان دهنده کاهش تمرکز تنش در محل ترکه‌ای بوجود آمده بود.

بتن الیافی که به نام‌های مختلفی در جهان نامیده و تولید می‌شود از آرماتورهای مختلفی چون الیاف شیشه‌ای، الیاف آرامیدی و الیاف کربنی تشکیل میگردد.

بتن الیافی یکی از پر مصرف‌ترین مواد در مناطق سردسیر نظیر شمال آمریکا، کانادا و بعضی کشورهای اروپایی است. کاربرد بتن الیافی بسیار رایج گشته و در چندین پل در ژاپن و در کشورهای اروپایی از آن استفاده می‌شود. بخصوص در ژاپن  به علت مقاومت بتن الیافی در برابر خوردگی در پل و دیوارهای نما بکار برده می‌شود.

 

نکاتی درباره مشخصات GRC  

1- مقایسه نمایGRC  با سایر نماها از نظر هزینه متضمن بررسی مقایسه در زمینه‌های متعدد مانند ماندگاری، استحکام و.... خواهد بود. البته در نهایت GRC  به لحاظ تولید صنعتی امکان رقابت با سایر محصولات در کلاس خود را دارد.

2- مقاومت خمشی پوسته GRC22-20 مگاپاسکال می‌باشد. عیار سیمان آن 1000 کیلوگرم است و به واسطه دانه‌بندی بسیار ریز، مخلوط آن بسیار فشرده است. مواد پلیمر اکرلیک آن سبب کاهش مقدار آب در مخلوط و همچنین کاهش جذب آب پس از تولید می‌گردد.

3-  GRC به طور معمول از چگالی بالایی برخوردار است (2000 kg/m3) ولی در نهایت به واسطه پوسته نازک نما (14-15 mm) وزن هر مترمربع به طور متوسط 45-50 kg/m است، که در مقایسه با نماهای سنتی بسیار سبک تر و سایر نماهای خشک قابل قبول می‌باشد.

4- پوستهGRC  به واسطه ساختار خاص الیاف شیشه خود عایق خوبی برای انتقال حرارت و صدا محسوب می‌گردد ولی با استفاده از سیستم نصب خشک که حاوی لایه عایق مثل پشم سنگ یا فوم پلی اورتان تبدیل به نمای کاملا عایق می‌گردد.

5-  GRC به دلیل برخورداری از درجه شکل پذیری بالا می‌تواند تقریبا تمامی تصورات معماری را به ظهور برساند. خصوصیت طبیعی بودن مواد اولیه (سیمان و ماسه سیلیس) با دید کلی محیطی سازگارتر می‌باشد.

6- تولید صنعتی و انبوه تحت کنترل کارخانه‌ای، امکان دسترسی به تیراژ بالا در تولید را فراهم می‌نماید.پیش‌بینی تمام جزئیات اجرا از قبل و در زمان طراحی نما سرعت و سهولت نصب را به دنبال دارد.

7- با استفاده از لوازم و ماشین آلات کمکی مانند کلایمر و بالابر می‌توان سرعت نصب را نسبت به سایر نماها مانند سنگ کاری که نیاز به عملیات کارگاهی فراوان دارد، بالا برد.

 

 

 

پالم جی آرسی  در سال 1388 با همت و هم فکری تعدادی از مهندسین و کارشناسان باسابقه و مجرب در زمینه تولید قطعات پیشساخته و همچنین احساس نیاز در بازار و تصحیح روند موجود وارد عرصه تولید گردید .هدف و انگیزه اصلی در راه اندازی این شرکت تلاش مستمر در راه رسیدن به چشم انداز مطلوب و ساختن و آبادانی میهن عزیزمان بود این هدف جز با همکاری بی دریغ مجموعه ای قدرتمند و عزم جزم آنها در استفاده از علوم و تکنولوژِی جدید برای طراحی و تولید مبتنی بر نیاز روز میسر نبود. در همین راستا مهندسین فعال درشرکت نخل با بهره گیری از نیروهای تحصیلکرده و مستعد در عرصه تولید و مدیریت اقدام به طراحی ساخت قالب و تولید بتن مسلح به الیاف شیشه GFRC جهت جایگزینی و ترکیب با سنگ یا متریال دیگر در صنعت ساختمان مطابق با اقلیم هر شهر  گردیده است که این امر باعث رسیدن به محصولی کاملا مستحکم ، سبک و سازگار با طبیعت شده است که این موضوع سهم بسزایی در سرعت بخشیدن به اجرا و همچنین استفاده در برج هاو ساختمانهای بلند مرتبه با رعایت اصول اولیه استاندارد میسر ساخته است .

دفتر مرکزی :

تهران - میدان شیخ بهایی برج صدف طبقه سوم واحد 31

کارخانه :

اتوبان تهران - قم حسن آباد بلوار امام خمینی کوچه فیروزه پلاک ۱۱

IRAN-TEHRAN P.O.BOX 1993883795

T.009821- 8862 5441
آراء

نظرات

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :