ارسال شده توسط:تحریریه kgroup بخش: معماری  گروه:گوناگون

گروه مهندسی خطیر، مرجع تخصصی اجرای نمای جی آر سی در ایران


گروه مهندسی خطیر همگام با دیگر کشورهای توسعه یافته و با بهره گیری از نیروهای فنی و ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته، طراحی، تولید و اجرای قطعات متنوع، منحصربفرد و مدرن GFRC) GRC) را با بالاترین کیفیت برای نماهای بیرونی و دکوراسیون داخلی در ایران فراهم آورده است.

امروزه با توجه به تمایل مصرف کنندگان به استفاده از مصالح متنوع و با کیفیت در کنار نیاز به صنعتی سازی؛ استفاده از روش ها و مصالح سنتی جوابگوی حجم بالای ساخت و ساز نمی باشد. لذا استفاده از تکنولوژی های نوین و روش های خاص تولید، به منظور افزایش کیفیت، دوام و زیبایی بصری امری اجتناب ناپذیر است.

GFRC) Glass Fiber Reinforced Concrete) كامپوزیتی متشكل از سیمان، ریزدانه، الیاف شیشه و مواد افزودنی است که در آن از الیاف شیشه و افزودنی ها برای بهبود خواص فیزیكی، شیمیایی و مكانیكی بتن استفاده می‌شود. اختلاط صحیح این مواد و تولید كامپوزیتی با یكپارچگی و پیوستگی مناسب، امكان استفاده از بتن جهت سطوح مقاوم و پر انحنا را فراهم می‌سازد.

جی آر سی یا جی اف آر سی چیست؟

به عنوان یک متریال مهندسی شده، خواص بتن GFRC (بتن مسلح به الیاف شیشه) می تواند بسته به اختلاط مواد متشکله، متفاوت باشد. فیبرهای شیشه ای که در آن استفاده می شود دارای استحکام کششی بیشتری نسبت به فولاد است. در یک طرح اختلاط معمولی، مقاومت فشاری در حدود psi 8000 - 6000 می باشد. در GFRC از فیبرهای شیشه ای به جای فولاد برای تقویت بتن استفاده می شود. از آنجایی که این الیاف شیشه مانند فولاد زنگ نمی زنند، لذا برای حفاظت از زنگ زدگی نیازی به پوشش محافظ بتن نمی باشد. با این ویژگی منحصربفرد از این قطعات حتی در محیط های نمکی و دریایی نیز می توان استفاده نمود.

بدلیل مقاومت بالای بتن GFRC، امکان تولید قطعاتی با ضخامت mm 30 - 12 وجود دارد. بنابراین وزن قطعات GFRC (بتن جی اف آر سی) در مقایسه با وزن قطعات بتنی پیش ساخته سنتی بسیار کمتر و در حدود 30 کیلوگرم در هر متر مربع است. وزن سبک قطعات بتنی GFRC باعث می شود که امکان بارگذاری بر ساختار ساختمان آسان تر، سریعتر و بدون چالش صورت گیرد. وزن سبک تر و مقاومت بالای کششی و خمشی، مقاومت در برابر آب و آتش؛ آزادی عمل طراحان و معماران برای ابداع طرح هایی نو در رنگ و بافت متنوع و برای استفاده در انواع سطوح را امکان پذیر می سازد. همچنین وزن کم این محصول بدلیل ضخامت پایین آن، امکان تولید قطعاتی در ابعاد بزرگ، ظریف در طرح های متنوع و پیچیده را مقدور می سازد. از مزیت های دیگر قطعات پیش ساخته GFRC ترمیم و جایگزین کردن سریع قطعات جدید بجای قطعات آسیب دیده در نما می باشد.

با توجه به تحقیقات متعدد به عمل آمده در محیط آزمایشگاهی درباره دوام و طول عمر GFRC و در شرایط مشابه سازی کامل با شرایط محیطی، ملاحظه می شود که در بسیاری از محیط ها، مانند هنگامی که در معرض اسپری نمک یا رطوبت بالا قرار می گیرند، GFRC بسیار بهتر عمل می کند. از آنجا که سطح GFRC آغشته به پلیمری خاص شده است، ترک، سایش و خوردگی در آن مشاهده نمی شود. در حقیقت دوام و مقاومت GFRC در برابر طوفان، سیل، آتش سوزی و زمین لرزه ها در آزمایشگاه و همچنین در پروژه های بسیاری به اثبات رسیده است. GFRC اگر در معرض شعله آتش قرار گیرد نه تنها نمی سوزد بلکه در برابر آتش به عنوان رگلاتور عمل نموده و مواد پشت آن را از آتش محافظت می کند.

GFRC در مقایسه با بتن معمولی حساسیت و فرسایش بسیار کمتری در شرایط جوی و آب و هوایی مختلف داشته و مقاومت بیشتری در برابر انجماد دارد. به عنوان عایق صوتی و حرارتی عمل می نماید و با توجه به کنترل کیفی بالای قطعات، نمای نهایی بسیار زیبا و با حداقل دورریز و پرتی مصالح اجرا می گردد.

 

 

GFRC اثر سوء زیست محیطی بسیار پایین تری نسبت به بتن، سنگ یا سایر متریالهای سنتی داشته کاملا دوستدار محیط زیست است.

کاربردهای مهم بتن GFRC

از بتن GFRC می توان در ساخت ستون ها و سرستون ها، گنبد، پانل های تزئینی سقف و دیوار، مجسمه سازی، نرده ها، قطعات تزئینی برای دکوراسیون داخلی و خارجی بناها و همچنین در ساخت سازه های دریایی از قبیل اسکله و پل های شناور، کانال های مخصوص کابل کشی، کانال های آبی، مخازن ذخیره سازی و... استفاده نمود
آراء

نظرات
■  ناشناس  0 

  سلام خوبید لطف کنید یک مدل خانه نیمه دوبلکس براییم بدید لطفا راهنماییم کنید

  1398/03/01

شما هم می توانید در مورد این موضوع نظر دهید.

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.

     
نام:  
  ایمیل:  
  نظر :